VIII Ogólnopolski Konkurs Matematyczny i XIII Wojewódzki Konkurs Matematyczny „Matematyka w podróży na poważnie i wesoło”


W dniu 7 marca 2024 r.  w naszym ośrodku odbył  się VIII Ogólnopolski Konkurs Matematyczny i XIII Wojewódzki Konkurs Matematyczny „Matematyka w podróży na poważnie i wesoło” dla uczniów branżowych szkół specjalnych I stopnia.

             Tegoroczny konkurs był kontynuacją dotychczas prowadzonego z powodzeniem przez 12 lat Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego i 7 lat ogólnopolskiego.

Honorowym gościem konkursu był p.o. Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty p. Paweł Palczyński.

            Do rywalizacji przystąpiło 7 drużyn. Forma tego konkursu – ogólnopolska – spowodowała, że rywalizowali nie tylko uczniowie z naszego województwa,  ale  z województw: pomorskiego, lubuskiego : Branżowa Szkoła I stopnia w Suliszewie, Branżowa Szkoła I stopnia nr 8 w Koszalinie, Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia w Słupsku, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Lubsku, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Kamieniu Pomorskim, Branżowa Szkoła I stopnia w SOSW w Świnoujściu, Gospodarze  Branżowa Szkoła I st nr 12 w SOSW nr 2  w Szczecinie.

            W ramach konkursu uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę z zakresu matematyki. Dodatkowym walorem tego konkursu był fakt, że łączył on wiedzę z wielu dziedzin.    

            Konkurs jest ważnym wydarzeniem dla społeczności związanej ze szkolnictwem specjalnym, gdyż dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną konkursy przedmiotowe organizowane są sporadycznie (rywalizowanie z rówieśnikami ze szkół masowych ze względu na swoją niepełnosprawność jest bezcelowe). Uczniowie z różnych miast  mieli nie tylko  możliwość integrowania się ze sobą, ale również poznawania nowych miejsc. Dla niektórych  z nich jest to jedyna okazja wyjechania poza miejsce zamieszkania.

Uczniowie rywalizowali na III etapach:

W I etapie zwyciężali:  Pierwsze miejsce zajęła Branżowa Szkoła I stopnia im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Suliszewie, którą reprezentował Piotr Paczkowski.  Drugie miejsce zdobyła Branżowa Szkoła I stopnia nr 12 w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Szczecinie z reprezentacją w składzie Filip Olejnik i Kamil Przybylski, a trzecie miejsce przypadło Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno- Wychowawczemu w Kamieniu Pomorskim, który reprezentowali Adam Sobierajski i Damian Moryń.

W II etapie poszukiwaliśmy mistrzów rachunków w kategorii dziewcząt i chłopców.

Mistrzynią została Gabriela Jagodzińska, a  wicemistrzynią  Nadia Bak obie  z Branżowej Szkoły I stopnia  nr 8 w Koszalinie. Mistrzem rachunków został: Jakub Czupa z Branżowej Szkoły Specjalnej I stopnia w Słupsku i  wicemistrzem Hubert Golec Branżowej Szkoły  I stopnia w SOSW w Świnoujściu.

W  III etapie w części „matematyka na wesoło” uczniowie przystąpili do  5 konkurencji planowali podróż, rozwiązywali zagadkę detektywistyczną, poznawali stroje świata, przyglądali się polskim zabytkom i budowlom, w konkurencji gastronomicznej musieli posługiwać się pałeczkami oraz nawinąć na widelec najdłuższe spaghetti. Mimo, że zadania wymagały od nich wysiłku młodzież z chęcią do  ich  przystępowała.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali ciekawe nagrody, których darczyńcami byli Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Fundacja PKO Banku Polskiego.

Młodzież i nauczyciele wyjeżdżali zadowoleni oceniając konkurs jako interesujący z doskonałą organizacją i miłą atmosferą.