BIWAK „ŚWIADOMIE I BEZPIECZNIE RAZEM – AKTYWNIE, ZDROWO I BEZPIECZNIE”


biwak201844W dniach 02-04.02.2018 na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 odbył się biwak w ramach projektu „Świadomie i bezpiecznie RAZEM” w tym roku pod hasłem: Aktywnie, zdrowo i bezpiecznie.

Zgodnie z hasłem tegorocznego spotkania było naprawdę aktywnie…

W piątek spotkaliśmy się w internacie o godzinie 18:00, krótka chwila na zakwaterowanie i już wirowaliśmy w tańcu pod dyktando niezastąpionego pana Sylwestra Sołtysiaka, który zaszczycił nas swoją obecnością wraz z członkami Środowiskowego Domu Samopomocy Stowarzyszenia „Tęcza” w Szczecinie oraz z cudownymi, pięknymi i utalentowanymi tancerzami. Oglądaliśmy pokazy taneczne oraz występy zaproszonych gości; tańcowaliśmy do największych hitów solo i w duetach – i to wszystko dzięki pani Danusi Szymczyk – Borcz. Zauroczeni i zmęczeni zjedliśmy kolację i udaliśmy się do swoich pokoi.

W sobotę nie było spokojniej…

Już o 10:30 rozpoczęliśmy warsztaty w piekarni „U piekarzy”, gdzie mieliśmy możliwość poznania pracy piekarza „od piecowni”, było ekscytująco, dość trudno ale z jakim efektem!!! – każdy uczestnik opuścił progi piekarni z bochenkiem pachnącego chleba.

Niezbyt przyjemna aura zachęciła nas do wizyty w Muzeum Techniki – stare jedno i dwuślady spodobały się nie tylko dziewczynom. Większość z nas próbowała swoich sił „za sterami’ tramwaju – okazało się , że praca motorniczego jest bardzo trudna.

Kolejnym punktem programu był obiad w restauracji „Ziemniak i spółka”, gdzie młodzież samodzielnie, korzystając z menu, wybierała danie oraz napój – było przy tym trochę śmiechu i odrobina strachu przy składaniu zamówienia. Ostatecznie wszyscy opuścili lokal szczęśliwi i najedzeni.

Krótki spacer, 40 minutowa podróż autobusem i już uczestnicy mogli sprawdzić swoje siły i umiejętności podczas gry w bilard, kręgle oraz rzutki. Było przy tym dużo zabawy i zdrowej rywalizacji.

W niedziele było o bezpieczeństwie…

Zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poprowadził pan Leszek Czarnecki wraz ze swoim przyjaciółmi oraz przesympatycznymi wychowankami szkoły przy ul. Kamiennej w Szczecinie. Uczestnicy zdobyli bezcenną wiedzę oraz umiejętności z zakresu „fachowago” przyklejania plastrów, opatrywania krwawiących ran oraz zabezpieczania złamanych kończyn. Wszystkie ćwiczenia i zadania zostały wykonane z pełnym zaangażowaniem, choć i także nie pozbawione elementów humorystycznych.

Na koniec to wszyscy lubią najbardziej – porządki na terenie internatu.

O 12:30 pożegnaliśmy się w dobrych humorach, planując w głowach niecny plan kolejnego biwaku.

Organizatorzy, młodzież oraz wszyscy zaproszeni gości mieli przyjemność zajadać wyśmienity sernik upieczony przez pana Jurka Rogalskiego oraz pić przepyszna kawę i herbatę, spać w czystej pościeli dzięki pani Wioli Sali. Dziękujemy!!!

Organizatorzy biwaku: Anna Zacharewicz, Edyta Sielicka, Dorota Morawska, Maria Kwiecień, Marta Frąckowiak