III OGÓLNOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY

cropped-logo.pngkuratorium 100_herb_podpis_patronat_pion_JR_krzywe

konkurs matematyczny 73W dniu 14 marca 2018r. odbył się w naszej placówce
III Ogólnopolski Konkurs Matematyczny
„Pieniądz w matematyce  na poważnie i wesoło”
dla branżowych szkół specjalnych I st. i zasadniczych szkół zawodowych specjalnych.

Konkurs był współorganizowany przez Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz został objęty:

• honorowym patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Pani Magdaleny Zarębskiej- Kulesza,
  • honorowym patronatem Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pana Jarosława Rzepy, oraz otrzymał wsparcie na etapie organizacji organu prowadzącego.

Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Pan Jarosław  Rzepa  zaszczycił konkurs swoją obecnością. Za co  bardzo dziękujemy.

Do rywalizacji przystąpiło 11 drużyn z województwa pomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Lista placówek:

1. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Mosinie
  2. Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Suliszewie
  3. Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu
  4. Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Wąsoszu
  5. Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 8 w Koszalinie
  6. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Świętego Mikołaja w Kole
  7. Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy SOSW nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach.
  8. Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku
  9. Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Poznaniu
  10. Zespół Szkół nr 5 im. Tadeusza Tańskiego w Stargardzie
  11. Gospodarze Branżowa Szkoła I st. nr 12 im. Jana Pawła II w Szczecinie.

W ramach konkursu uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę z zakresu matematyki. Dodatkowym walorem konkursu było połączenie wiedzy z wielu dziedzin życia.  Zagadnienia obejmowały treści praktycznego wykorzystania wiedzy matematycznej np. z zakresu obliczeń pieniężnych związanych ze sklepem, bankiem, pracą, kosztami pracy, wypoczynku i zdrowego trybu życia. Wybrane zagadnienia dotyczyły świadomego planowania budżetu z uwzględnieniem eliminowania bądź ograniczania wydatków na używki (papierosy, alkohol i energetyki.) oraz obejmowały alternatywne formy przeciwdziałania uzależnieniom.  Pokazywały, że można osiągać cele osobiste różnymi drogami i, że nie muszą to być drogi niebezpieczne dla zdrowia.

Uczniowie rywalizowali na III etapach:

W I etapie zwyciężali  w klasyfikacji wojewódzkiej:

I miejsce: Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy SOSW nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach – Sebastian Smok, Kamil Migdalski

II miejsce: Branżowa Szkoła I st nr 12 im. Jana Pawła II w Szczecinie – Patryk Pietrzykowski, Damian Kuźniar,

III miejsce: Zasadnicza Szkoła Zawodowa  nr 8 w Koszalinie  – Daniel Fontański, Mateusz Siciak.

W I etapie zwyciężali w klasyfikacji ogólnopolskiej:

II miejsce: Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu   – Angelika Bogdańska, Sebastian Tomczak

III miejsce: Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Poznaniu – Oliwia Orzechowska, Grzegorz Turczynowski.

W II etapie poszukiwaliśmy mistrzów rachunków w kategorii dziewcząt i chłopców.

Mistrzynią została Anna Grzelak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Suliszewie, a wicemistrzynią Oliwia Orzechowska z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Poznaniu.

Mistrzem rachunków został Damian Macholl z Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku, a wicemistrzem Sebastian Tomczak z Zespół Szkół Specjalnych w Brzeziu.

W  III etapie w części „matematyka na wesoło” uczniowie przystąpili do  5 konkurencji sprawnościowo – matematycznych, w których zdobyte punkty wymieniali na suweniry w konkursowym sklepiku.  Mimo, że zadania wymagały od nich wysiłku młodzież z chęcią do  nich  przystępowała i uznając za ciekawe.

Zwycięscy konkursów, a także pozostali uczestnicy zostali hojnie obdarowani  nagrodami, ufundowanymi przez Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Puchary dla zwycięzców ufundował Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

LOGO KONKURS MAT