„Jedz ryby- WARTO!!!”


28 listopada 2018r. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Szczecinie odbył się festiwal ryb pod hasłem „Jedz ryby-WARTO!”. Spotkanie zostało zorganizowane przez panią Magdalenę Waśko w ramach szkolnego programu profilaktycznego „Jesteś tym, co jesz”, którego celem jest zmiana nawyków żywieniowych młodzieży i promocja zdrowego odżywiania.

W trakcie festiwalu odbyła się prelekcja połączona z prezentacją multimedialną na temat właściwości prozdrowotnych ryb. Uczniowie oraz nauczyciele ośrodka dowiedzieli się co takiego wartościowego mają ryby i dlaczego zawarte w nich kwasy tłuszczowe omega-3 są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Ponieważ wpływają korzystnie na układ krążenia, chroniąc go przed miażdżycą. Działają przeciwzapalnie i obniżają ryzyko powstawania nowotworów. Niezbędne są do prawidłowej pracy układu nerwowego i odpornościowego. Poprawiają ukrwienie mózgu, usprawniając koncentrację i pamięć. Sprzyjają zwiększeniu produkcji serotoniny – hormonu dobrego nastroju. Szczególnie bogate w kwasy omega-3 są ryby morskie: łosoś, makrela, śledź, sardynka i tuńczyk. Ryby to też źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach takich jak A, D i E oraz składników mineralnych: żelaza, selenu, magnezu, jodu.                                                       Lekarze, dietetycy, specjaliści od żywienia zalecają spożywanie 100-200 g ryb minimum 2 razy w tygodniu .

Z ryb można przyrządzić wiele bardzo smacznych  potraw. Żeby wszyscy obecni mogli się o tym przekonać uczniowie kierunku kucharz z klasy III a i III b oraz z klasy
I c przygotowali wiele różnych potraw pod opieką pani Magdaleny Waśko.

Aula ośrodka została pięknie udekorowana i stół zaaranżowany przez uczniów kierunku pracownik pomocniczy obsługi hotelowej pod opieką pani Wioletty Sali Uczniowie, którzy deklarowali, że rzadko jedzą ryby chętnie próbowali potraw rybnych w nowej odsłonie. Menu festiwalu to:

– Śledzie pod pierzynką

– Śledzie w śmietanie z jabłkiem

– Śledzie po łowicku

– Śledzik „Magdy” czyli śledź z musztardą miodową i konfiturą z czerwonej cebuli

– Śledź  w oleju

– Śledź z pieczarkami w pomidorach

– Spaghetti z tuńczykiem

– Farfalle z łososiem w sosie śmietanowym

– Ryba z brzoskwiniami

– Ryba po grecku

– Kanapki  z pastą z makreli

– Zupa z ryb słodkowodnych z  klopsikami

– Ryba smażona

– Ryba zapiekana z ananasem i serem

Największą popularnością cieszyło się spaghetti z tuńczykiem oraz farfalle z łososiem. Uczestnicy chętnie degustowali śledzie w kilku odsłonach. Błyskawicznie zniknęła ryba smażona i zapiekana. Wielu uczniów po raz pierwszy spróbowało zupę rybną i okazało się, że jest bardzo smaczna. Pytali z zaciekawieniem o receptury na potrawy  z zamiarem wykorzystania ich na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

Okazało się, że ryba jest nie tylko bardzo zdrowa, ale może być pyszna i przygotowana na wiele różnych sposobów.

 

Organizator festiwalu ryb

Magdalena Waśko