Jubileusz 60-lecia SOSW nr 2 w Szczecinie


logo na 60-lecie biale tloW roku 2022 mamy przyjemność obchodzić jubileusz powstania naszego ośrodka. Minęło już 60 lat, odkąd pierwsi uczniowie zaczęli naukę zawodu. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Szczecinie rozpoczął swoją działalność 1 stycznia 1962 roku pod nazwą Państwowy Zakład Wychowawczy nr 2.

Pomysł utworzenia placówki wypłynął od władz miasta, które zauważyły potrzebę dalszego kształcenia absolwentów podstawowych szkół specjalnych i podjęły decyzję o utworzeniu klas szkoły zawodowej specjalnej. Pierwszych 26 absolwentów, w tym 14 tapicerów i 12 krawców, naukę zawodu ukończyło w 1963 roku.

Przez lata ośrodek przechodził transformacje, rozwijał się, zmieniał siedziby.  W budynkach przy ulicy Jagiellońskiej 65 w Szczecinie jesteśmy od 1971 roku. To tu, w otoczeniu zieleni, nasza placówka przeszła wiele gruntownych modernizacji, remontów – doposażano pracownie, ciągle wychodząc naprzeciw potrzebom nie tylko rynku pracy, ale przede wszystkim uczniów i ich rodziców. W 2004 roku uruchomiono Szkołą Specjalną Przysposabiającą do Pracy. Efektem ustawicznego rozwoju i licznych zmian było powstanie ośrodka z wieloletnią tradycją, bogatym dorobkiem, któremu zawsze przyświecały słowa: „Otoczyć troską i miłością każde dziecko, odnaleźć w nim to, co dobre, pomóc zwalczać słabości i przygotować do samodzielnego życia”.

Do dziś mury naszej placówki opuściło 4 173 absolwentów szkoły zawodowej i branżowej oraz 103 absolwentów szkoły przysposabiającej do pracy.

Wiemy dobrze, że historię tworzą przede wszystkim ludzie: wychowankowie, pracownicy, wszyscy, którzy kiedyś, choć na krótki czas, byli z nami. W roku jubileuszowym nadarza się okazja do wyjątkowego spotkania w gronie absolwentów, byłych i obecnych nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, uczniów kształcących się obecnie i tych, którzy chcą się uczyć w naszej szkole oraz przedstawicieli społeczności lokalnej.

 

Już teraz, przechodząc korytarzami szkoły i internatu, czy też przeglądając stronę internetową ośrodka, można zobaczyć całą jego historię. Zdjęcia, jakie udało nam się zebrać, przypominają o minionych czasach, przedstawiają byłych dyrektorów, nauczycieli i uczniów.

Na stronie ośrodka     www.sosw2.szczecin.pl   znajdują się informacje dotyczące obchodów jubileuszu 60-lecia. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z naszą ofertą.

A już dziś serdecznie zapraszamy na:

  • rajd turystyczny im. Jana Pawła II szlakami Czesława Piskorskiego, który odbędzie się w dniu 18 maja 2022 roku z metą, na której na przybyłych czekają niespodzianki. Na mecie (teren zielony naszego ośrodka) jesteśmy już od godziny 11:00.
  • uroczyste obchody jubileuszu 60-lecia SOSW nr 2 w dniu 14 października 2022 roku o godzinie 9.00.