II Wojewódzki Integracyjny Konkurs Gastronomiczny „Kruche szaleństwo”


IMG-20220408-WA00127 kwietnia  2022r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Szczecinie odbył się II Wojewódzki Integracyjny Konkurs Gastronomiczny pod hasłem „Kruche szaleństwo”.

W konkursie wzięło udział 9 uczniów kierunku kucharz i cukiernik z Branżowych Szkół I stopnia. Reprezentowali oni:

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Szczecinie
  • Specjalny Ośrodek Szkolno –Wychowawczy dla Dzieci Słabosłyszących Juliana Tuwima w Szczecinie
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Marii Grzegorzewskiej w Policach
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 im. Czesława Piskorskiego w Szczecinie.

Zadaniem uczestników było wypełnienie testu wyboru na temat ciasta kruchego oraz przygotowanie słodkiego lub wytrawnego wypieku kruchego.

W trakcie sporządzania wypieków uczniowie byli oceniani przez jury techniczne czyli nauczycieli
z przybyłych placówek. Komisja sprawdzała organizację pracy, profesjonalizm, prawidłowość przebiegów technologicznych oraz bezpieczeństwo i higienę pracy. Po zakończeniu pracy  uczestnicy wyeksponowali swoje potrawy na auli, gdzie stoły z panią Wiolettą Salą przygotowały uczniowie kierunku pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. 

O godzinie 13:30 rozpoczęła pracę komisja degustacyjna w składzie: pan Adam Janczak Dyrektor Gastronomiczny Hotelu Flora i Technobaru, pani Teresa Kubacka  egzaminator OKE na kierunku kucharz i cukiernik  oraz pani Renata Jankowska szefowa kuchni w naszym Ośrodku. Jury oceniło cechy organoleptyczne, aranżację podania, dobór składników, stopień trudności.

Wszystkie wypieki zachwyciły jurorów. Wyglądały i smakowały bajecznie.

Suma punktów uzyskanych z testu pisemnego oraz przyznana przez obydwie komisje wyłoniła laureatów międzyszkolnego konkursu.

I tak w kategorii „Wyrób z ciasta kruchego wytrawny ” zwyciężyli:

I miejsce Milena Markiewicz   z wypiekiem „Pralina z sevicze na konfiturze z czerwonej  cebuli w kruchym kole” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Szczecinie.

II miejsce Amelia Dorowska, która przygotowała „Szalona tartę ”, reprezentująca Młodzieżowy  Ośrodek -Wychowawczy w Szczecinie.

III miejsce Jakub Pobucewicz za „Mini tarty z gruszką na ostro ” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego dla Dzieci Słabosłyszących w Szczecinie.

W kategorii „Wyrób ciasta kruchego-słodki” na podium stanęli:

I miejsce Lena Jakim za „Mini torciki z migdałowego ciasta kruchego z kremem śmietankowym i frużeliną malinową ”  z Młodzieżowego Ośrodka -Wychowawczego w Szczecinie.

II miejsce Aleksandra Łączyk  za przygotowanie „ Cytrynowe LOVE- tartaletki z lemon curd , nutą czekolady i bezą włoską”  ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Szczecinie.

III miejsce Kacper Pniszek   za  „Wielkanocny mazurek reprezentujący Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Policach .

Aleksandra Łączyk otrzymała również specjalne wyróżnienie od Jury degustacyjnego za kruchy wyrób, który szczególnie ich zachwycił. Nagrodę,  wspaniałe kompendium wiedzy o cukiernictwie ufundował pan Adam Janczak.

To był nie tylko konkurs, ale też wspaniała integracja młodzieży z różnych placówek oraz sprawdzian przed zbliżającym się egzaminem zawodowym.

Na zakończenie imprezy odbyła się wspólna degustacja przygotowanych wypieków. Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie mogli spróbować pysznych wyrobów.  Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zobaczymy się na kolejnej edycji konkursu.

 

Organizator

Monika Zamojcin  i Magdalena Waśko