Hel- Wycieczka

20220916_180443Od wczoraj reprezentacja Koła Żeglarskiego pod wodzą pań – Agnieszki Zbiżek i Joli Waszkiewicz jest na Helu i bierze udział w projekcie: „BAŁTYK BEZ BARIER”.

Zajęcia odbywają się w Morskiej Stacji Uniwersytetu Gdańskiego im. prof. Krzysztofa Skóry. W otoczeniu morza i lasu, wśród wydm uczestnicy będą poszerzać swoją wiedzę z biologii, ekologii i ochrony Morza Bałtyckiego.

W projekcie biorą udział uczniowie z całej Polski.

W środę, po przyjeździe nasza ekipa poznawała Półwysep Helski. Wieczorem był relaks na basenie, by nabrać sił na czwartkowe warsztaty w terenie.

Będzie ciekawie, trzymamy kciuki – powodzenia i ahoj przygodo!

Wieści z Helu – dzień drugi naszej przygody, to cały wachlarz wrażeń – nauka, warsztaty, doświadczenia i mnóstwo dobrej zabawy.

Dużo się działo, nikt się nie nudził. Jedni projektowali odstraszacz akustyczny dla ptaków, które niebezpiecznie blisko zbliżają się do sieci rybackich. Inni robili przyrząd do połowu planktonu morskiego. Badaliśmy skład chemiczny wody, w której rozpuszczono różne detergenty i kosmetyki. Dowiedzieliśmy się, że do ich produkcji używane są drobinki plastiku, po to, by zwiększyć masę i obniżyć cenę produktu. Niestety drobinki te widoczne pod mikroskopem jako małe, niebieskie kuleczki są silnie trujące i zabójcze dla wszystkich wodnych organizmów.

Braliśmy też udział w zajęciach w Fokarium, gdzie poznaliśmy wiele ciekawostek z życia fok i morświnów oraz oglądaliśmy karmienie i badanie tych pięknych ssaków. Zauroczeni obserwowaliśmy, jak słuchają swoich opiekunów i grają w piłkę

I tak minął nam czas na współpracy i integracji z innymi uczestnikami projektu, w pięknych okolicznościach przyrody, w słońcu i deszczu, na wietrze… pod bacznym wzrokiem helskiego Neptuna

Dzień trzeci na Helu, to kolejne działania w ramach projektu BAŁTYK BEZ BARIER.

Od rana mieliśmy nowe zadania. Jedno z nich polegało na pobraniu próbek wody w porcie w warunkach sztormowych – co nie było łatwe. Podczas badania pobranej wody, wyznaczaliśmy jej gęstość, wpływ stężenia na rozpuszczalność cieczy i wyznaczanie temperatur. W kolejnym zadaniu z wykorzystaniem pulsometru dowiedzieliśmy się, jaki jest wpływ temperatury na pracę naszych mięśni, zwłaszcza serca oraz na ich wytrzymałość.

Później w strugach deszczu razem z uczniami z innych zakątków Polski graliśmy w ciekawą grę plenerową.

Następnie czekała nas niespodzianka – lekcja rysunku, na której naszym modelem był morświn

Po obiedzie zwiedzaliśmy Osadę Rybacką, Dom Kaszubów, wioskę wojskową, gdzie mieliśmu do wykonania różne ciekawe zadania.

Na koniec dnia dotarliśmy do usytuowanego na plaży pomnika Kaszubów zwanego też: „Początkiem Polski”

Dzień czwarty, niestety to już ostatnie chwile w Helu(mieście), na Helu (Półwyspie Helskim) i w hotelu Hel

Pogoda o poranku cudowna. Promienie słońca ogrzewają nas podczas zwiedzania. Dziś dzień poświęcony literaturze i sztuce. W zrewitalizowanym parku znajduje się największa na świecie rzeźba wykonana z jednego kawałka drewna- rekord Guinnessa z 2019

Za chwilę ostatni spacer urokliwymi uliczkami miasta i… powrót do domu. Wracamy dumni, pełni wrażeń, pozytywnie naładowani… z dyplomami i certyfikatami, które każdy otrzymał na zakończenie warsztatów BAŁTYK BEZ BARIER