BIWAK ŚWIADOMIE I BEZPIECZNIE RAZEM – TAŃCZYMY I PODRÓŻUJEMY


biwak 20W dniach 16-18.11.2018 na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 odbył się biwak w ramach projektu „Świadomie i bezpiecznie RAZEM” w tym roku pod hasłem: TAŃCZYMY I PODRÓŻUJEMY zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół SOSW nr 2 „SZANSA”

 

Zgodnie z hasłem tegorocznego spotkania było naprawdę tanecznie i ciekawie…

W piątek spotkaliśmy się w internacie o godzinie 16:30, krótka chwila na zakwaterowanie i już wirowaliśmy w tańcu pod dyktando niezastąpionego pana Sylwestra Sołtysiaka, który zaszczycił nas swoją obecnością wraz z członkami Środowiskowego Domu Samopomocy Stowarzyszenia „Tęcza” w Szczecinie oraz z cudownymi, pięknymi i utalentowanymi tancerzami. Oglądaliśmy pokazy taneczne oraz występy zaproszonych gości na I Taneczne Show; tańcowaliśmy do największych hitów solo i w duetach – i to wszystko dzięki pani Danusi Szymczyk – Borcz. Zauroczeni i zmęczeni zjedliśmy kolację i udaliśmy się do swoich pokoi.

W sobotę nie było spokojniej…

Już o 9:45 czekał na nas autokar, który zawiózł nas bezpiecznie do Oceanarium w Stralsudzie. Ostatecznie wystartowaliśmy o godzinie 10:00 po przypomnieniu zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas wycieczek. W wycieczce poza „biwakowiczami” uczestniczyli także członkowie Szkolnego Koła Turystycznego „JOWIJO”. Przerwa w podróży umiliła nam ciepła kawa i herbata oraz drożdżówki.

Wizyta w Oceanarium okazała się być pełna bardzo ekscytujących wrażeń i doznań poznawczych. Wszyscy byli pod wrażenie eksponatów naturalnej wielkości oraz żywych przedstawicieli mieszkańców mórz i oceanów. Odwiedziliśmy następujące wystawy:

  • Wszechocean
  • Wystawa Morza Bałtyckiego
  • Akwarium Morza Bałtyckiego
  • Eksploracja o użytkowanie zasobów morza
  • Akwarium Morza Północnego
  • Pingwiny Peruwiańskie
  • Morscy Giganci

Kolejnym punktem programu był obiad w „restauracji AUTOKAR”, gdzie zjedliśmy wyborne hot – dogi z ogórkiem i prażoną cebulką oraz sosami do wyboru produkcji własnej. Role kucharzy przejęły pani Wioletta Sala, Jolanta Waszkiewicz i Dorota Morawska.

Następni udaliśmy się na krótki spacer przepięknymi ulicami starego miasta, bajecznie oświetlonego, który został utrwalony na fotografiach.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną. O godzinie 20:00 przybyliśmy na miejsce zbiórki szczęśliwi i cali.

Na uczestników biwaku czekała pyszna, pachnąca obiadokolacja, przygotowana przez pana Jerzego Rogalskiego – za co młodzież i opiekunowie bardzo dziękują.

W niedziele było o bezpieczeństwie…

O godzinie 10:30 spotkaliśmy się z przemiłymi strażakami z Jednostki Gaśniczo – Ratowniczej nr 5 w Szczecinie. Młodzież wysłuchała wielu ważnych informacji dotyczącej bezpieczeństwa oraz pracy strażaków. Obejrzała, a nawet przymierzała strój i sprzęt strażacki; zaglądała w zakamarki strażackich samochodów. Panowie strażacy przygotowali dla nas symulację wyjazdu do zdarzenia – zrobiło to na nas wielkie wrażenie.

Na koniec to co wszyscy lubią najbardziej – porządki na terenie internatu.

O 12:30 pożegnaliśmy się w dobrych humorach, planując w głowach niecny plan kolejnego biwaku.