VI Ogólnopolski Konkurs Matematyczny pod hasłem: „Matematyka w kuchni na poważnie i wesoło”

0. konkurs mat zbiorowe10 marca 2022 roku w Branżowej Szkole I stopnia nr 12 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Szczecinie przy ul. Jagiellońskiej 65 odbył się VI Ogólnopolski Konkurs Matematyczny pod hasłem: „Matematyka w kuchni na poważnie i wesoło”. W tym roku w końcu konkurs mógł odbyć się w formie stacjonarnej.

Kuratorium Oświaty w Szczecinie PKO

Patronat nad imprezą objął Zachodniopomorski Kurator Oświaty, a darczyńcami nagród byli Zachodniopomorski Kurator Oświaty i Fundacja PKO Banku Polskiego.

Udział w przedsięwzięciu brali uczniowie czterech województw: pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego z 10 szkół z: ZSS nr 2 w Gdańsku, SOSW w Słupsku, SOSW w Kołe, BS Ist. w Lubsku, BS I st. nr 8 w Koszalinie, ZSS w Goleniowie, BS I st. w SOSW w Świnoujściu, SOSW w Suliszewie, SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sławnie, SOSW nr 1  Dzieci  Niepełnosprawnych Ruchowo nr 1 w Policach  i  BS I st. nr 12 w SOSW nr 2 w  Szczecinie.

W rozgrywkach uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę z matematyki i z gastronomii.

Konkurs jest dla młodzieży istotnym wydarzeniem, która może zaprezentować swoje zdolności i zainteresowania. Uczniowie rywalizowali ze sobą na 2 etapach. W pierwszym etapie rozgrywki odbywały się drużynowo. Pierwsze miejsce zdobyli gospodarze czyli Agnieszka Świąder i Filip Olejnik z BS Ist. nr 12 w SOSW2 w Szczecinie, drugie Wiktoria Klimaszewska i Hubert Golec z BS Ist. w SOSW w Świnoujściu, a trzecie Angelika Forczmańska i Dominik Sęk z BS Ist. nr 2 w Policach.

W drugim etapie konkursu uczestnicy rozwiązywali test indywidualnie, walcząc o tytuł mistrza rachunków w kategorii chłopców i dziewcząt. Mistrzynią została Angelika Struk z BS I st. z ZSS nr 2  z Gdańska, a tytuł wicemistrzyni otrzymała Agnieszka Świąder z BS I st. nr 12 w SOSW2 w Szczecinie, w kategorii chłopców mistrzem okazał się Hubert Golec BS I st. z SOSW2 w Świnoujściu, a wicemistrzem Dawid Błaszczak z ZSS z Goleniowa.

W trzecim etapie, w ramach „Matematyka w kuchni na wesoło” uczniowie sprawdzali swe umiejętności biorąc na celownik pochodzenie potraw. Oprócz tego młodzież obliczała rzeczywistą ilość cukru w produktach, określała pochodzenie jajek i formowała chałki, które po upieczeniu ze smakiem zajadała. W trakcie rozwiązywania zadań matematycznych uczestnicy konkursu poznawali zwyczaje i kulturę innych państw.

Po rozstrzygnięciu konkursu i wyłonieniu zwycięzców uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody przekazane przez Fundację PKO Banku Polskiego oraz przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Na podstawie ankiet okazało się, że konkurs sprawił wszystkim uczestnikom, wiele radości. Kolejnej edycji konkursu, będzie towarzyszyć hasło „Matematyka w mieszkaniu na poważnie i wesoło”.